Naukowcy mówią: Propolis - ukojenie dla skóry prosto od pszczoły 0
Naukowcy mówią: Propolis - ukojenie dla skóry prosto od pszczoły

Propolis znany także jako kit pszczeli (ang. bee glue) jest żywiczną mieszaniną składników tworzonych ze zbieranych i przekształcanych przez pszczoły materiałów pochodzenia roślinnego (pędy, pąki, wysięki). Dodatkowo, w składzie mogą znajdować się domieszki mechaniczne takie jak pyłek kwiatowy czy fragmenty roślin.

Prozdrowotne właściwości propolisu

Pierwsze doniesienia o propolisie pochodzą już sprzed 300 r. p.n.e., kiedy to Grecy i Egipcjanie stosowali go do opatrywania ran oraz leczenia owrzodzeń. W medycynie tradycyjnej przypisywano mu właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne, bakteriobójcze, wspierające odporność oraz przeciwnowotworowe. Na przestrzeni kolejnych wieków jego udział w lecznictwie cieszył się niesłabnącą popularnością, zaś postępujący rozwój medycyny w poprzednich dwóch dekadach przyniósł sporo nowych informacji o jego działaniu.

Propolis przy niskich temperaturach jest twardy i kruchy, z kolei w wysokich miękki i plastyczny. Posiada przyjemny, aromatyczny zapach, a kolor uzależniony jest głównie od czasu dojrzewania. Skład propolisu zależny jest w głównej mierze od roślin, z których pszczoły pozyskują substancje żywiczne, a także regionów geograficznych.

Wszystkie zalety propolisu sprawiają, że nie mogło go zabraknąć w koreańskich kosmetykach!

                                              Propolis znajdziesz w:
                                      Rizette Volux Premium Serum  

                                    

Wśród komponentów składowych identyfikowanych w propolisie wyszczególnia się ponad trzysta różnych związków aktywnych, które klasyfikuje się w kilku grupach takich jak między innymi: alkohole, aldehydy, aminokwasy, kwasy aromatyczne, chalkony, flawony, ketony, terpenoidy, steroidy, sacharydy i witaminy.

Skład propolisu różni się w zależności od stref geograficznych, w których jest pozyskiwany. Oznacza to, że propolis pochodzący z Europy czy z Azji może mieć inne właściwości. Przykładowo, dominującymi składnikami europejskiego propolisu są flawonoidy, flawony, kwasy fenolowe i ich estry, którym przypisuje się działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Propolis azjatycki natomiast ma szczególne właściwości rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl